Sport-record.de --- Sportstatistik / Sports Statistics:   Handball    Fb

EHF Champions League - Men

Winners Final Runners-up
European Champions Cup by IHF
1957, Mar 09 Paris FRA Praha TCH 21:13 Örebro SWE
1959, Apr 18 Paris FRA Redbergslids IK Göteborg SWE 18:13 Frisch Auf Göppingen FRG
1960, Mar 12 Paris FRA Frisch Auf Göppingen FRG 18:13 Århus GF DEN
1962, Apr 07 Paris FRA Frisch Auf Göppingen FRG 13:11 Partizan Bjelovar YUG
1963, Apr 06 Paris FRA HC Dukla Praha 15:13aet Dinamo Bucureşti ROU
1965, Apr 03 Lyon FRA Dinamo Bucureşti ROU 13:11 RK Medveščak Zagreb YUG
1966, Apr 22 Paris FRA SC DHfK Leipzig GDR 16:14 Honvéd Budapest HUN
1967, Apr 28 Dortmund FRG VfL Gummersbach FRG 17:13 HC Dukla Praha TCH
1968, Apr 06 Frankfurt FRG Steaua Bucureşti ROU 13:11 HC Dukla Praha TCH
1970, Apr 26 Dortmund FRG VfL Gummersbach FRG 14:11 SC Dynamo Berlin GDR
1971, Apr 02 Dortmund FRG VfL Gummersbach FRG 17:16 Steaua Bucureşti ROU
1972, Feb 19 Dortmund FRG Partizan Bjelovar YUG 19:14 VfL Gummersbach FRG
1973, Apr 07 Dortmund FRG MAI Moskva URS 26:23 Partizan Bjelovar YUG
1974, Apr 21 Dortmund FRG VfL Gummersbach FRG 19:17aet MAI Moskva URS
1975, Apr 13 Dortmund FRG ASK Vorwärts Frankfurt/Oder GDR 19:17 Borac Banja Luka YUG
1976, Apr 11 Banja Luka YUG Borac Banja Luka YUG 17:15 KFUM Fredericia DEN
1977, Apr 22 Sindelfingen FRG Steaua Bucureşti ROU 21:20 CSKA Moskva URS
1978, Apr 22 Magdeburg GDR SC Magdeburg GDR 28:22 WKS Śląsk Wrocław POL
1979, Apr 22+29 Dortmund+R TV Großwallstadt FRG 14:10+16:18 SC Empor Rostock GDR
1980, Mar 30 München FRG TV Großwallstadt FRG 21:12 Valur Reykjavík ISL
1981, Apr 18+25 L+M SC Magdeburg GDR 23:25+29:18 Kolinska Slovan Ljubljana YUG
1982, May 02+08 B+G Honvéd Budapest HUN 25:16+24:18 TSV St.Otmar St.Gallen SUI
1983, Apr 24+May 01 M+ Dortmund VfL Gummersbach FRG 19:15+13:14 CSKA Moskva URS
1984, Mar 24+Apr 01 P+Š HC Dukla Praha TCH 21:17+17+21 4:2p Metaloplastika Šabac YUG
1985, Apr 13+21 Š+M Metaloplastika Šabac YUG 19:12+30:20 Atletico Madrid ESP
1986, May 04+10 G+Š Metaloplastika Šabac YUG 24:29+30:23 GKS Wybrzeże Gdańsk POL
1987, May 03+10 M+G SKA Minsk URS 32:24+30:25 GKS Wybrzeże Gdańsk POL
1988, May 17+23 E+M CSKA Moskva URS 18:21+18:15 TuSEM Essen FRG
1989, May 07+21 B+M SKA Minsk URS 24:30+37:23 Steaua Bucureşti ROU
1990, May 27+Jun 09 M+B SKA Minsk URS 26:21+27:29 FC Barcelona ESP
1991, May 05+19 Z+B FC Barcelona ESP 21:23+20:17 Proleter Zrenjanin YUG
1992, May 02+15 Z+S RK Zagreb YUG 22:20+28:18 Teka Santander ESP
1993, May 23+30 Z+W RK Badel 1862 Zagreb CRO 22:17+18:22 SG Wallau-Massenheim GER
EHF Champions League
1994, Apr 23+30 B+S Teka Santander ESP 22:22+23:21 ABC de Braga POR
1995, Apr 17+22 I+Z Elgorriaga Bidasoa Irún ESP 30:20+26:27 RK Badel 1862 Zagreb CRO
1996, Apr 20+26 B+I FC Barcelona ESP 23:15+23:23 Elgorriaga Bidasoa Irún ESP
1997, Apr 12+19 B+Z FC Barcelona ESP 31:22+30:23 RK Badel 1862 Zagreb CRO
1998, Apr 18+25 B+Z FC Barcelona ESP 28:18+28:22 RK Badel 1862 Zagreb CRO
1999, Apr 10+17 Z+B FC Barcelona ESP 22:22+29:18 RK Badel 1862 Zagreb CRO
2000, Apr 22+29 K+B FC Barcelona ESP 25:28+29:24 THW Kiel GER
2001, Apr 21+28 Pamplona+B Portland San Antonio ESP 30:24+22:25 FC Barcelona ESP
2002, Apr 21+27 V+M SC Magdeburg GER 21:23+30:25 Fotex KC Veszprém HUN
2003, Apr 26+May 04 Pamplona+M Montpellier HB FRA 19:27+31:19 Portland San Antonio ESP
2004, Apr 18+24 C+F Celje Pivovarna Laško SLO 34:28+28:30 SG Flensburg-Handewitt GER
2005, Apr 30+May 07 R+B FC Barcelona Cifec ESP 27:28+29:27 BM Ciudad Real ESP
2006, Apr 22+30 Pamplona+R BM Ciudad Real ESP 25:19+37:28 Portland San Antonio ESP
2007, Apr 22+29 F+K THW Kiel GER 28:28+29:27 SG Flensburg-Handewitt GER
2008, May 04+11 R+K BM Ciudad Real ESP 27:29+31:25 THW Kiel GER
2009, May 24+31 K+R BM Ciudad Real ESP 34:39+33:27 THW Kiel GER
Final Four Winners Final Runners-up Third place
2010, May 29-30 Köln GER THW Kiel GER 36:34 FC Barcelona Borges ESP BM Ciudad Real ESP
2011, May 28-29 Köln GER FC Barcelona Borges ESP 27:24 BM Ciudad Real ESP HSV Hamburg GER
2012, May 26-27 Köln GER THW Kiel GER 26:21 BM Atlético de Madrid ESP AG København DEN
2013, Jun 01-02 Köln GER HSV Hamburg GER 30:29aet FC Barcelona Intersport ESP KS Vive Targi Kielce POL
2014, May 31 - Jun 01 Köln GER SG Flensburg-Handewitt GER 30:28 THW Kiel GER FC Barcelona ESP
2015, May 30-31 Köln GER FC Barcelona ESP 28:23 MKB-MVM Veszprém KC HUN KS Vive Tauron Kielce POL
2016, May 28-29 Köln GER KS Vive Tauron Kielce POL 35:35aet 4:3p MKB-MVM Veszprém KC HUN Paris Saint-Germain HB FRA
2017, Jun 03-04 Köln GER RK Vardar Skopje MKD 24:23 Paris Saint-Germain HB FRA MKB-MVM Veszprém KC HUN
2018, May 26-27 Köln GER Montpellier HB FRA 32:27 HBC Nantes FRA Paris Saint-Germain HB FRA
2019, Jun 01-02 Köln GER RK Vardar Skopje MKD 27:24 MKB-MVM Veszprém KC HUN FC Barcelona Lassa ESP
2020, Dec 28-29 Köln GER THW Kiel GER 33:28 FC Barcelona ESP Paris Saint-Germain HB FRA
2021, Jun 12-13 Köln GER FC Barcelona ESP 36:23 Aalborg Håndbold DEN Paris Saint-Germain HB FRA
2022, Jun 18-19 Köln GER FC Barcelona ESP 33:32aet 5:3p KS Łomża Vive Kielce POL THW Kiel GER

1957: for city selections only
2020: Originally planned on May 30-31, first postponed on Aug 22 - 23 due to the COVID-19 pandemic

EHF European League - Men

Winners Final Runners-up
IHF Cup
1982, May 02 Dortmund FRG VfL Gummersbach FRG 23:14 Željezničar Sarajevo YUG
1983, Apr 24+May 01 K+Z SII Zaporozhye URS 22:20+23:16 IFK Karlskrona SWE
1984, Mar 12+Apr 01 K+ Elsenfeld TV Großwallstadt FRG 16:15+20:19 Gladsaxe København DEN
1985, Apr 14+21 M+Z Minaur Baia Mare ROM 22:17+14:18 SII Zaporozhye URS
1986, May 03+10 G+A Raba Vasas ETO Győr HUN 23:17+20:24 Tecnisa Alicante ESP
1987, May 03+10 M+K Granitas Kaunas URS 23:23+18:18 Atletico Madrid ESP
1988, May 14+22 M+K Minaur Baia Mare ROM 20:21+23:20 Granitas Kaunas URS
1989, May 07+21 D+F TuRU Düsseldorf FRG 17:12+15:18 ASK Vorwärts Frankfurt/Oder GDR
1990, May 24+29 Z+K SKIF Krasnodar URS 27:25+29:13 Proleter Zrenjanin YUG
1991, May 05+19 L+M Borac Banja Luka YUG 20:15+23:24 CSKA Moskva URS
1992, May 02+09 Lübeck GER + Hoechst GER SG Wallau-Massenheim GER 25:23+20:22 SKA Minsk EUN
1993, May 22+30 Leverkusen + S GD Teka Santander ESP 22:24+26:20 TSV Bayer Dormagen GER
EHF Cup
1994, Apr 23+30 A+L CBM Alzira Avidesa ESP 23:19+21:22 ASKÖ Linde Linz AUT
1995, Apr 15+23 C+G Balonmano Granollers ESP 26:24+23:21 Polyot Chelyabinsk RUS
1996, Apr 21+28 G+D Balonmano Granollers ESP 28:18+28:27 Shakhtar Donetsk UKR
1997, Apr 13+19 Brøndby +F SG Flensburg-Handewitt GER 22:25+30:17 Virum Sorgenfri DEN
1998, Apr 18+22 F+K THW Kiel GER 23:25+26:21 SG Flensburg-Handewitt GER
1999, Apr 11+18 V+M SC Magdeburg GER 21:25+33:22 CBM Valladolid ESP
2000, Apr 23+29 M+F RK Metković Jambo CRO 24:22+23:25 SG Flensburg-Handewitt GER
2001, Apr 22+28 Ma+Me SC Magdeburg GER 23:22+28:18 RK Metković Jambo CRO
2002, Apr 20+28 K+B THW Kiel GER 36:29+24:28 FC Barcelona ESP
2003, Apr 27+May 03 A+B FC Barcelona ESP 35:23+33:26 Lukoil-Dynamo Astrakhan RUS
2004, Apr 17+24 A+K THW Kiel GER 32:28+27:19 BM Altea ESP
2005, Apr 30+May 07 M+ Oberhausen TUSEM Essen GER 22:30+31:22 SC Magdeburg GER
2006, Apr 23+30 G+L TBV Lemgo GER 30:29+25:22 Frisch Auf Göppingen GER
2007, Apr 21+29 Zaragoza +M SC Magdeburg GER 30:30+31:28 CAI BM. Aragón ESP
2008, May 04+11 N+K HSG Nordhorn GER 31:27+29:30 FCK Håndbold København DEN
2009, May 23+Jun 01 V+ Köln VfL Gummersbach GER 29:28+26:22 RK Gorenje Velenje SLO
2010, May 23+29 L+S TBV Lemgo GER 24:18+28:30 Kadetten Schaffhausen SUI
2011, May 15+21 Gö+Gr Frisch Auf Göppingen GER 23:21+30:26 TV Großwallstadt GER
2012, May 19+24 D+G Frisch Auf Göppingen GER 26:26+34:28 Dunkerque HB Grand Littoral FRA
Final Four Winners Final Runners-up Third place
2013, May 18-19 Nantes FRA Rhein-Neckar Löwen GER 26:24 HBC Nantes FRA Team Tvis Holstebro DEN
2014, May 17-18 Berlin GER SC Pick Szeged HUN 29:28 Montpellier Agglomeration HB FRA Füchse Berlin GER
2015, May 16-17 Berlin GER Füchse Berlin GER 30:27 HSV Hamburg GER Skjern Håndbold DEN
2016, May 14-15 Nantes FRA FRISCH AUF! Göppingen GER 32:26 HBC Nantes FRA Fraikin BM Granollers ESP
2017, May 20-21 Göppingen GER FRISCH AUF! Göppingen GER 30:22 Füchse Berlin GER SC Magdeburg GER
2018, May 19-20 Magdeburg GER Füchse Berlin GER 28:25 St. Raphaël Var HB FRA SC Magdeburg GER
2019, May 18-19 Kiel GER THW Kiel GER 26:22 Füchse Berlin GER FC Porto POR
2020, Aug 29-30 Berlin GER Originally planned on May 23-24 but postponed due to the COVID-19 pandemic. Season canceled completely on Apr 24.
European League
2021, May 22-23 Mannheim GER SC Magdeburg GER 28:25 Füchse Berlin GER Rhein-Neckar Löwen GER
2022, May 28-29 Lisboa POR Benfica Lisboa POR 40:39aet SC Magdeburg GER ZKS Wisła Płock POL


EHF European Cup - Men

Winners Final Runners-up
EHF City Cup
1994, Apr 24+May 01 H+E TuSEM Essen GER 27:17+31:26 HK Drott Halmstad SWE
1995, Apr 16+22 G+N TV Niederwürzbach GER 26:29+32:26 CB Cadagua Gáldar ESP
1996, Apr 20+27 H+D Drammen HK NOR 22:21+27:21 SG VfL/BHW Hameln GER
1997, Apr 12+20 N+K TuS Nettelstedt GER 32:19+27:23 Kolding IF DEN
1998, Apr 18+25 S+N TuS Nettelstedt GER 24:22+25:23 IFK Skövde SWE
1999, Apr 11+18 F+R SG Flensburg-Handewitt GER 27:27+26:21 BM Ciudad Real ESP
2000, Apr 23+29 Elsenfeld +V TV Großwallstadt GER 30:23+27:32 CBM de Valladolid ESP
EHF Challenge Cup
2001, Apr 21+28 W+K RK Jugović Kać YUG 27:27+26:22 Pfadi Winterthur SUI
2002, Apr 21+28 B+ Herning Skjern Håndbold DEN 20:27+34:17 RK Pelister Bitola MKD
2003, Apr 26+May 03 V+ Herning Skjern Håndbold DEN 27:30+35:25 A.C. Filippos Verias GRE
2004, Apr 17+24 D+S IFK Skövde SWE 20:21+27:24 US Dunkerque HB FRA
2005, Apr 30+May 08 T+ Flávio Sá Leite Wacker Thun SUI 29:24+26:29 ABC de Braga POR
2006, Apr 22+29 H+B Steaua Bucureşti ROU 21:26+34:27 Sporting Club Horta POR
2007, Apr 22+28 Drobeta-Turnu Severin +D C.S. UCM Reşiţa ROU 26:26+36:36 Drammen HK NOR
2008, May 04+11 H+R C.S. UCM Sport Reşiţa ROU 28:29+26:18 Alpla HC Hard AUT
2009, May 24+31 R+S C.S. UCM Sport Reşiţa ROU 27:25+25:20 CSU din Suceava ROU
2010, May 23+29 K+L Sporting Clube de Portugal Lisboa POR 27:25+27:26 MMTS Kwidzyn POL
2011, May 15+22 L+K RK Cimos Koper SLO 27:27+31:27 Benfica Lisboa POR
2012, May 20+28 A+T A.C. Diomidis Argous GRE 26:23+20:22 Wacker Thun SUI
2013, May 18+25 Luxembourg +M SKA Minsk BLR 31:26+32:24 Handball Esch LUX
2014, May 17+25 Š+S IK Sävehof SWE np +37:26 RK Metaloplastika Šabac SRB
2015, May 17+24 B+S Székelyudvarhelyi KC ROU 28:32+32:25 ABC de Braga POR
2016, May 14+21 L+B ABC de Braga POR 28:22+25:29 Benfica Lisboa POR
2017, May 21+27 L+T Sporting Clube de Portugal Lisboa POR 37:28+30:24 AHC Potaissa Turda ROU
2018, May 14+20 Cluj Napoca +A AHC Potaissa Turda ROU 33:22+26:27 A.E.K. Athína GRE
2019, May 12+18 Funchal +B CSM Bucureşti ROU 22:22+26:20 Madeira Andebol SAD POR
2020, Jun 22-28 Season canceled completely on Apr 24 due to the COVID-19 pandemic.
European Cup
2021, May 28+30 Chalkida GRE A.E.K. Athína GRE 30:26+24:20 Ystads IF SWE
2022, May 21+28 Stavanger +M Nærbø IL NOR 29:25+27:26 CS Minaur Baia Mare ROU

2014: Due to the flooding situation in Serbia and especially in the Šabac area the first leg could not be played. The final was decided in a single match.

EHF Men's Champions Trophy (defunct)

From 1979 to 1983 the IHF had the two winners of the European Champions Cup and the Cup Winners' Cup compete against each other for the IHF Gold Cup. In 1989 the competition revived briefly as the unofficial Super cup. Only since 1996 - now the EHF - has organized a European championship for club teams again, with the winners of the four European cups competing against each other until 2000. With the reform of the European cups for the 2000/01 season, the right to start for the Challenge Cup winner was abolished. The name was changed to Champions Trophy in 2007. The Champions Trophy 2009 was canceled, and the competition was then discontinued.

Winners Final Runners-up
IHF Gold Cup
1979, Aug 24 Dortmund FRG VfL Gummersbach FRG 14:9 TV Großwallstadt FRG
1980, May 04 München FRG TV Großwallstadt FRG 19:15 Balonmano Calpisa Alicante ESP
1981, May 10 Dortmund FRG SC Magdeburg GDR 24:19 TuS Nettelstedt FRG
1982, May 23 Rostock GDR SC Empor Rostock GDR 31:27a2et Honvéd Budapest HUN
1983, May 20 Dortmund FRG VfL Gummersbach FRG 17:16 SKA Minsk URS
1984 - 1988 not held
(unofficial) Super Cup
1989, Sep 24 Essen FRG SKA Minsk URS 32:22 TuSEM Essen FRG
1990, Sep 02 Santander ESP Teka Santander ESP 29:25 SKA Minsk URS
1991 - 1995 not held
EHF Club Championship Winners Final Runners-up Third place
1996, Dec 21-22 Bielefeld GER FC Barcelona ESP 27:24 Balonmano Granollers ESP TBV Lemgo GER
1997, Dec 20-21 Irún ESP FC Barcelona ESP 25:20 Elgorriaga Bidasoa Irún ESP Kolding IF DEN
1998, Oct 30 - Nov 01 Barcelona ESP FC Barcelona ESP 28:22 Badel 1862 Zagreb CRO Caja Cantabria Santander ESP
1999, Dec 18-19 Magdeburg GER FC Barcelona ESP 26:25 SC Magdeburg GER Prosesa Ademar León ESP
2000, Oct 28-29 Pamplona ESP Portland San Antonio ESP 28:24 FC Barcelona ESP Dunaferr SE Dunaújváros HUN
2001, Oct 27-28 Kiel GER SC Magdeburg GER 21:20 Portland San Antonio ESP THW Kiel GER
2002, Oct 25-26 Magdeburg GER SC Magdeburg GER 31:30 Fotex KC Veszprém HUN BM Ciudad Real ESP
2003, Oct 25-26 Valladolid ESP FC Barcelona ESP 30:29 CBM Valladolid ESP BM Ciudad Real ESP
2004, Nov 27-28 Ciudad Real ESP RK Celje Pivovarna Lasko SLO 30:29 THW Kiel GER BM Ciudad Real ESP
2005, Nov 26-27 León ESP BM Ciudad Real ESP 37:28 SC Magdeburg GER CBM Ademar León ESP
2006, Nov 25-26 Köln GER BM Ciudad Real ESP 36:31 VfL Gummersbach GER TBV Lemgo GER
EHF Champions Trophy
2007, Oct 20-21 Celje SLO THW Kiel GER 38:34 RK Celje Pivovarna Lasko SLO HSV Hamburg GER
2008, Sep 20-21 Veszprém HUN BM Ciudad Real ESP 32:28 MKB Veszprém KC HUN THW Kiel GER


EHF Cup Winners' Cup - Men (defunct)

Winners Final Runners-up
European Cup Winners' Cup by IHF
1976, Apr 10 Barcelona ESP Balonmano Granollers ESP 26:24aet TSV Grün-Weiß Dankersen FRG
1977, Apr 24 Zaporozhye URS MAI Moskva URS 18:17 SC Magdeburg GDR
1978, May 04 Dortmund FRG VfL Gummersbach FRG 15:13 Željezničar Niš YUG
1979, May 05+13 M+ Dortmund VfL Gummersbach FRG 15:18+15:11 SC Magdeburg GDR
1980, Mar 30+Apr 20 A+ Dortmund Balonmano Calpisa Alicante ESP 20:15+16:18 VfL Gummersbach FRG
1981, Apr 19+26 R+ Lübbecke TuS Nettelstedt FRG 16:18+17:14 SC Empor Rostock GDR
1982, May 02+08 P+R SC Empor Rostock GDR 14:17+22:18 HC Dukla Praha TCH
1983, Apr 23+30 Ploieşti +M SKA Minsk URS 34:22+24:26 Dinamo Bucureşti ROU
1984, Mar 24 Barcelona ESP FC Barcelona ESP 24:21 RK Sloga Doboj YUG
1985, Apr 14+20 M+B FC Barcelona ESP 23:30+27:20 CSKA Moskva URS
1986, May 04+11 B+G FC Barcelona ESP 20:18+19:21 TV Großwallstadt FRG
1987, May 03+10 Z+M CSKA Moskva URS 16:18+22:17 ZMC Amicitia Zürich SUI
1988, May 15+21 M+G SKA Minsk URS 27:15+21:24 TV Großwallstadt FRG
1989, May 06+21 C+E TuSEM Essen FRG 16:17+19:16 US de Créteil FRA
1990, May 24+29 H+S Teka Santander ESP 22:24+23:18 HK Drott Halmstad SWE
1991, May 05+20 I+M TSV Milbertshofen FRG 15:20+24:16 Elgorriaga Bidasoa Irún ESP
1992, May 03+17 V+M Bramac SE Veszprém HUN 24:14+27:20 TSV Milbertshofen GER
1993, May 23+30 V+M Olympique Marseille Vitrolles FRA 23:22+23:21 Bramac Fotex Veszprém HUN
EHF Cup Winners' Cup
1994, Apr 24+30 M+B FC Barcelona ESP 20:23+26:14 Olympique Marseille Vitrolles FRA
1995, Apr 16+22 G+B FC Barcelona ESP 31:24+26:22 GOG Gudme DEN
1996, Apr 20+27 Bielefeld +S TBV Lemgo GER 24:19+25:26 TEKA Santander ESP
1997, Apr 12+19 I+V Elgorriaga Bidasoa Irún ESP 24:19+17:19 Fotex Veszprém SE HUN
1998, Apr 18+25 S+D Caja Cantabria Santander ESP 30:15+26:24 HSG Dutenhofen/Münchholzhausen GER
1999, Apr 10+17 S+L Prosesa Ademar León ESP 19:20+32:23 Caja Cantabria Santander ESP
2000, Apr 23+30 Pamplona+D Portland San Antonio ESP 28:19+20:26 Dunaferr SE Dunaújváros HUN
2001, Apr 21+28 F+L SG Flensburg-Handewitt GER 32:25+19:24 CBM Ademar León ESP
2002, Apr 20+28 R+F BM Ciudad Real ESP 31:22+27:32 SG Flensburg-Handewitt GER
2003, Apr 26+May 04 R+G BM Ciudad Real ESP 33:27+24:24 Redbergslids IK Göteborg SWE
2004, Apr 17+24 V+ Pamplona Portland San Antonio ESP 31:30+30:26 CBM Valladolid ESP
2005, May 01+08 L+Z CBM Ademar León ESP 37:25+31:25 RK Zagreb CRO
2006, Apr 23+29 V+C GK Chekhovskie Medvedi RUS 29:36+32:24 CBM Valladolid ESP
2007, Apr 22+29 H+L HSV Hamburg GER 28:24+33:37 CBM Ademar León ESP
2008, May 03+10 V+ Mannheim MKB Veszprém KC HUN 37:32+28:28 Rhein-Neckar Löwen GER
2009, May 23+30 N+V CBM Pevafersa Valladolid ESP 30:31+24:23 HSG Nordhorn-Lingen GER
2010, May 22+27 Gu+Gr VfL Gummersbach GER 34:25+33:37 Fraikin BM Granollers ESP
2011, May 15+20 T+ Köln VfL Gummersbach GER 30:28+26:26 Tremblay-en-France HB FRA
2012, May 20+25 G+F SG Flensburg-Handewitt GER 34:33+32:28 VfL Gummersbach GER


EHF Champions League - Women

Winners Final Runners-up
European Champions Cup by IHF
1961, Mar 11+18 B+P Ştiinţa Bucureşti ROU 8:1+5:4 Dynamo Praha TCH
1962, Mar 22+Apr 01 B+P Spartak Sokolovo Praha TCH 2:3+9:4 ORK Beograd YUG
1963, Apr 15 Praha TCH Trud Moskva URS 11:8 FIF Virum København DEN
1964, Apr 04 Bratislava TCH Rapid Bucureşti ROU 14:13 IF Helsingør DEN
1965, Mar 31+Apr 16 K+ Tata HG København DEN 14:6+7:10 Spartacus SC Budapest HUN
1966, Apr 05+17 K+L SC Leipzig GDR 7:6+10:5 HG København DEN
1967, Apr 02 Bratislava TCH Žalgiris Kaunas URS 8:7 SC Leipzig GDR
1968, Mar 31 Bratislava TCH Žalgiris Kaunas URS 13:11 SC Empor Rostock GDR
1970, Apr 04 Bratislava TCH Spartak Kiev URS 9:7 SC Leipzig GDR
1971, Apr 04 Bratislava TCH Spartak Kiev URS 11:9 Ferencvárosi TC Budapest HUN
1972, Apr 30 Bratislava TCH Spartak Kiev URS 12:8 SC Leipzig GDR
1973, Apr 02 Bratislava TCH Spartak Kiev URS 17:8 Universitatea Timişoara ROU
1974, Apr 06 Opole POL SC Leipzig GDR 12:10 Spartak Kiev URS
1975, Apr 06 Zagreb YUG Spartak Kiev URS 14:10 RK Lokomotiva Zagreb YUG
1976, Apr 04 Beograd YUG Radnički Beograd YUG 22:12 Mora Swift Roermond NED
1977, Apr 30 Kiev URS Spartak Kiev URS 15:7 SC Leipzig GDR
1978, Apr 16 Berlin GDR TSC Berlin GDR 19:14 Vasas Budapest HUN
1979, Apr 21+28 B+K Spartak Kiev URS 13:17+14:9 Vasas Budapest HUN
1980, Mar 23+30 Be+Br Radnički Beograd YUG 23:10+22:19 Inter Bratislava TCH
1981, Apr 19+26 K+B Spartak Kiev URS 22:13+17:13 Radnički Beograd YUG
1982, May 02+09 Be+Bu Vasas Budapest HUN 21:24+29:19 Radnički Beograd YUG
1983, Apr 24+May 01 B+K Spartak Kiev URS 23:19+25:17 Radnički Beograd YUG
1984, Mar 24+30 B+L Radnički Beograd YUG 22:16+20:19 TSV Bayer 04 Leverkusen FRG
1985, Apr 07+14 K+B Spartak Kiev URS 23:16+18:15 Radnički Beograd YUG
1986, Apr 27+May 04 B+K Spartak Kiev URS 29:23+23:22 Ştiinţa Bacău ROU
1987, May 10+17 K+W Spartak Kiev URS 25:17+25:20 Union Hypobank Südstadt Wien AUT
1988, May 01+08 K+W Spartak Kiev URS 16:14+17:17 Union Hypobank Südstadt Wien AUT
1989, Apr 23+30 K+W Union Hypobank Südstadt Wien AUT 16:14+21:19 Spartak Kiev URS
1990, May 20+26 K+W Union Hypobank Südstadt Wien AUT 29:24+30:26 Kuban Krasnodar URS
1991, May 04+11 Gießen +W TV Lützellinden FRG 21:15+22:25 Union Hypobank Südstadt Wien AUT
1992, Apr 05+18 W+ Gießen Union Hypobank Südstadt Wien AUT 15:14+19:18 TV Lützellinden GER
1993, May 09+15 B+W Hypobank Südstadt Wien AUT 17:14+23:11 Vasas SC Budapest HUN
EHF Champions League
1994, May 07+14 B+ Südstadt Hypo Niederösterreich AUT 20:18+25:21 Vasas Budapest HUN
1995, Apr 29+May 07 K+ Südstadt Hypo Niederösterreich AUT 14:17+26:19 ŽRK Podravka Koprivnica CRO
1996, May 04+11 Südstadt +K ŽRK Podravka Koprivnica CRO 13:17+25:20 Hypo Niederösterreich AUT
1997, May 03+10 V+ Herning Mar Valencia ESP 35:26+23:24 Viborg HK DEN
1998, May 09+16 Südstadt +V Hypo Niederösterreich AUT 28:21+28:26 Mar El Osito L'Eliana Valencia ESP
1999, May 09+16 D+L Dunaferr SE Dunaújváros HUN 25:23+26:26 Krim Electa Ljubljana SLO
2000, May 19+27 Wien +S Hypo Niederösterreich AUT 32:23+20:22 RK Kometal Đorče Petrov Skopje MKD
2001, May 05+12 Århus +L RK Krim Neutro Roberts Ljubljana SLO 22:22+25:19 Viborg HK A/S DEN
2002, May 11+19 B+S RK Kometal Đorče Petrov Skopje MKD 25:27+26:22 HERZ-FTC Budapest HUN
2003, May 11+17 V+L Krim ETA N. Roberts Ljubljana SLO 27:30+36:28 El Osito L'Eliana Valencia ESP
2004, May 15+22 København +L Slagelse FH DEN 25:24+36:32 Krim Ljubljana Slovenija SLO
2005, May 14+20 Sl+Sk Slagelse FH DEN 27:23+27:20 RK Kometal Đorče Petrov Skopje MKD
2006, May 14+20 L+ Århus Viborg HK A/S DEN 24:22+20:21 Krim Ljubljana Slovenia SLO
2007, May 13+20 T+ København Slagelse DT DEN 29:29+32:24 GK Lada Tolyatti RUS
2008, May 17+24 Chekhov + Wiener Neustadt GK Zvezda Zvenigorod RUS 25:24+31:29 Hypo Niederösterreich AUT
2009, May 09+16 Aalborg +G Viborg HK A/S DEN 24:26+26:23 Győri Audi ETO KC HUN
2010, May 08+15 Herning + Bucureşti Viborg HK A/S DEN 28:21+32:31 CS Oltchim RM Vâlcea ROU
2011, May 07+14 L+ Pamplona Larvik HK NOR 23:21+24:25 SD Itxako Reyno de Navarra ESP
2012, May 05+13 G+P ŽRK Budućnost Podgorica MNE 27:29+27:25 Győri Audi ETO KC HUN
2013, May 05+11 L+G Győri Audi ETO KC HUN 24:21+23:22 Larvik HK NOR
Final Four Winners Final Runners-up Third place
2014, May 03-04 Budapest HUN Győri Audi ETO KC HUN 27:21 ŽRK Budućnost Podgorica MNE ŽRK Vardar Skopje MKD
2015, May 09-10 Budapest HUN ŽRK Budućnost Podgorica MNE 26:22 Larvik HK NOR ŽRK Vardar Skopje MKD
2016, May 07-08 Budapest HUN CSM Bucureşti ROU 25:25aet 4:1p Győri Audi ETO KC HUN ŽRK Vardar Skopje MKD
2017, May 06-07 Budapest HUN Győri Audi ETO KC HUN 31:30aet ŽRK Vardar Skopje MKD CSM Bucureşti ROU
2018, May 12-13 Budapest HUN Győri Audi ETO KC HUN 27:26aet ŽRK Vardar Skopje MKD CSM Bucureşti ROU
2019, May 12-13 Budapest HUN Győri Audi ETO KC HUN 25:24 GK Rostov/ Don RUS Vipers Kristiansand NOR
2020, Sep 05-06 Budapest HUN cancelled
2021, May 29-30 Budapest HUN Vipers Kristiansand NOR 34:28 Brest Bretagne HB FRA Győri Audi ETO KC HUN
2022, Jun 04-05 Budapest HUN Vipers Kristiansand NOR 33:31 Győri Audi ETO KC HUN Metz HB FRA

2020: Originally planned on May 09-10 but postponed due to the COVID-19 pandemic but finally canceled on Jun 26.

EHF European League - Women

Winners Final Runners-up
IHF Cup
1982, May 01+07 Z+V RK Trešnjevka Zagreb YUG 30:27+17:19 Eglė Vilnius URS
1983, Apr 23+May 13 B+R Avtomobilist Baku URS 20:14+18:15 SC Empor Rostock GDR
1984, Mar 24+Apr 01 O+V Chimistul Rimnica Vilcea ROU 22:18+29:21 VfL Oldenburg FRG
1985, Apr 09+13 B+F ASK Vorwärts Frankfurt/Oder GDR 17:19+19:13 Vasas Budapest HUN
1986, Apr 26+May 04 D+L SC Leipzig GDR 16:22+25:15 MVSC Debrecen HUN
1987, May 17+24 B+T Budućnost Titograd YUG 21:23+34:27 Start Bratislava TCH
1988, May 01+08 T+V Eglė Vilnius URS 34:20+32:22 Budućnost Titograd YUG
1989, Apr 23+May 01 Vilcea + Vilnius Chimistul Rimnica Vilcea ROU 26:18+21:26 Eglė Vilnius URS
1990, May 20+27 K+F ASK Vorwärts Frankfurt/Oder GDR 19:22+21:16 Spartak Kiev URS
1991, May 04+11 L+Z RK Lokomotiva Zagreb YUG 19:20+19:11 TSV Bayer 04 Leverkusen FRG
1992, Apr 05+17 P+L SC Leipzig GER 24:19+28:18 TJ Tempo Partizánske TCH
1993, May 09+15 B+D Rapid Femina Bucureşti ROU 28:16+22:24 CSL Dijon FRA
EHF Cup
1994, May 08+14 Herning +D Viborg HK DEN 23:20+21:24 VSC Debrecen HUN
1995, Apr 30+May 07 D+ Gjøvik VSC Debrecen HUN 22:14+22:30 Bækkelagets SK Oslo NOR
1996, May 04+12 L+D VSC Debrecen HUN 20:23+18:15 Larvik HK NOR
1997, May 04+11 L+D NK Olimpija Ljubljana SLO 26:18+26:30 BVB 09 Dortmund GER
1998, May 09+16 B+D Dunaferr SE Dunaújváros HUN 26:22+34:27 HC SCP Banská Bystrica SVK
1999, May 09+15 G+ Herning Viborg HK DEN 21:24+28:21 Győri Graboplast ETO HUN
2000, May 21+28 M+ Bergen El Ferrobús Mislata ESP 24:22+18:19 Tertnes Idrettslag NOR
2001, May 06+12 L+K MKS Montex Lublin POL 28:21+24:24 ŽRK Podravka Koprivnica CRO
2002, May 12+20 G+ Herning Ikast Bording EH DEN 25:30+36:23 Győri Graboplast ETO HUN
2003, May 10+17 D+ Farum Slagelse FH DEN 22:27+27:20 Dunaferr SE Dunaújváros HUN
2004, May 16+23 G+ Århus Viborg HK A/S DEN 27:27+37:21 Győri Graboplast ETO HUN
2005, May 15+22 G+S Cornexi Alcoa Székesfehérvár HUN 21:27+28:19 Győri ETO Kezilabda Club HUN
2006, May 13+20 B+K FTC Budapest HUN 37:36+33:32 Podravka Vegeta Koprivnica CRO
2007, May 11+20 I+ Chekhov GK Zvezda Zvenigorod RUS 30:35+32:22 Ikast Bording EH A/S DEN
2008, May 17+24 V+N GK Dinamo Volgograd RUS 27:25+23:20 SD Itxako Navarra ESP
2009, May 09+17 Estella +L SD Itxako Navarra ESP 27:19+25:26 HC Leipzig GER
2010, May 08+13 P+R Randers HK A/S DEN 20:22+30:24 Prosolia SIID Elda Prestigio ESP
2011, May 08+15 Ikast +H FC Midtjylland HB DEN 28:21+24:26 Team Tvis Holstebro 2000 DEN
2012, May 05+12 T+Z GK Lada Tolyatti RUS 30:24+21:20 HC Zalău ROU
2013, May 05+12 H+M Team Tvis Holstebro DEN 31:35+33:28 Metz Handball FRA
2014, May 04+11 T+E GK Lada Tolyatti RUS 36:25+32:32 Team Esbjerg DEN
2015, May 03+09 H+R Team Tvis Holstebro DEN 33:20+22:33 GK Rostov/ Don RUS
2016, Apr 30+May 06 Tübingen + Veszprém DKKA Dunaújváros HUN 26:28+29:21 TuS Metzingen GER
2017, May 07+13 Ludwigsburg +R GK Rostov/ Don RUS 28:25+25:21 SG BBM Bietigheim GER
2018, May 05+11 K+C SC Municipal Craiova ROU 22:26+30:25 Vipers Kristiansand NOR
2019, May 05+11 E+S Siófok KC HUN 21:21+26:21 Team Esbjerg DEN
Final Four Winners Final Runners-up Third place
2020, Jun 15-21 Originally planned semifinals and finals as home and away legs are changed to a Final Four format planed in week Jun 15-21 due to the COVID-19 pandemic. Season canceled completely on Apr 24.
European League
2021, May 08-09 Baia Mare ROU Nantes Atlantique HB FRA 36:31 Siófok KC HUN CS Minaur Baia Mare ROU
2022, May 14-15 Viborg DEN SG BBM Bietigheim GER 31:20 Viborg HK DEN Herning-Ikast Håndbold DEN


EHF European Cup - Women

Winners Final Runners-up
EHF City Cup
1994, May 07+15 O+B Buxtehuder SV GER 23:22+23:21 Bækkelagets SK Oslo NOR
1995, Apr 30+May 06 V+B Rotor Volgograd RUS 24:19+24:20 Vasas Budapest HUN
1996, May 05+11 Z+S AS Silcotub Zalău ROU 23:15+19:27 Gjerpen IF Skien NOR
1997, May 04+09 I+F FHC Frankfurt/Oder GER 29:25+26:24 Ikast Bording EH DEN
1998, May 09+16 F+ Herning Ikast Bording EH DEN 27:22+29:22 FHC Frankfurt/Oder GER
1999 ŽORK Napredak Kruševac YUG np Van Riet Nieuwegein NED
2000, May 20+28 B+R Rapid Bucureşti ROU 30:25+26:26 Randers HK DEN
EHF Challenge Cup
2001, May 05+13 S+N Handball Cercle Nîmes FRA 22:18+18:16 Split Kaltenberg CRO
2002, May 11+19 D+B Non Profit SA Universitatea Remin Deva ROU 33:23+31:25 Buxtehuder SV GER
2003, May 11+18 D+M BVB 09 Dortmund GER 24:16+21:27 HC Selmont Baia Mare ROU
2004, May 15+22 N+D 1.FC Nürnberg GER 29:23+29:33 Universitatea Remin Deva ROU
2005, May 15+22 D+L TSV Bayer 04 Leverkusen GER 27:28+25:22 Cercle Dijon Bourgogne FRA
2006, May 14+21 B+C C.S. Tomis Constanţa ROU 22:30+24:25 CS Rulmentul Braşov ROU
2007, May 12+20 C+N ŽRK Naisa Niš SRB 23:32+30:21 "U" Jolidon Cluj Napoca ROU
2008, May 18+24 M+O VfL Oldenburg GER 31:25+29:26 Merignac Handball FRA
2009, May 10+16 N+E Handball Cercle Nîmes FRA 26:22+30:25 Thüringer HC Erfurt GER
2010, May 16+23 G+B Buxtehuder SV GER 40:28+28:26 Frisch Auf Göppingen GER
2011, May 08+15 Bordeaux +A US Mios-Biganos HB FRA 31:26+30:29 Muratpaşa BSK Antalya TUR
2012, May 06+12 A+H H.A.C. Handball Le Havre FRA 36:27+27:30 Muratpaşa BSK Antalya TUR
2013, May 05+12 S+M DHK Baník Most CZE 20:24+26:17 Fantasyland Samobor CRO
2014, May 03+11 H+I H 65 Höör SWE 19:21+23:21 Issy Paris Hand FRA
2015, May 03+10 S+B Union Mios-Biganos-Bègles FRA 21:20+28:24 Pogoń Baltica Szczeciń POL
2016, Apr 30+May 07 İstanbul + Telde Rocasa Gran Canaria ACE ESP 29:25+33:29 Kastamonu BGSK TUR
2017, May 07+13 Z+H ŽRK Lokomotiva Zagreb CRO 23:19+24:21 H 65 Höör SWE
2018, May 06+13 Telde +L MKS Perła Lublin POL 22:22+27:23 Rocasa Gran Canaria ACE Remudas ESP
2019, May 05+12 S+ Telde Rocasa Gran Canaria ESP 30:23+23:24 SPR Pogoń Szczecin POL
2020, Jun 15-21 Originally planned semifinals and finals as home and away legs are changed to a Final Four format planed in week Jun 15-21 due to the COVID-19 pandemic. Season canceled completely on Apr 24.
European Cup
2021, May 01+08 M+Z Rincon Fertilidad Málaga ESP 32:28+28:31 ŽRK Lokomotiva Zagreb CRO
2022, May 08+14 Telde +M BM Rocasa Gran Canaria ESP 21:17+25:29 CBM Málaga Costa del Sol ESP

1999: The Dutch club refused to play in Yugoslavia because of the Kosovo war. Kruševac declared the winners.

EHF Women's Champions Trophy (defunct)

(unofficial) Super Cup Winners Final Runners-up Third place
1994, Dec 17-18 Viborg DEN Hypo Niederösterreich AUT 25:23 TuS Walle Bremen GER Viborg HK DEN
1995, Sep 25-26 Volgograd RUS Rotor Volgograd RUS 27:21 VSC Debrecen HUN Hypo Niederösterreich AUT
EHF Club Championship
1996, Sep 21-22 Koprivnica CRO ŽRK Podravka Koprivnica CRO 22:21 TV Lützellinden GER AS Silcotub Zalău ROU
1997, Sep 20-21 Ljubljana SLO Mar El Osito l'Eliana Valencia ESP 27:25 Istochnik Rostov RUS Robit Olimpija Ljubljana SLO
1998, Sep 19 - 20 Silkeborg DEN Ikast Bording EH DEN 25:24 Bækkelagets SK Oslo NOR Dunaferr SE Dunaújváros HUN
1999, Sep 25-26 Viborg DEN Dunaferr SE Dunaújváros HUN 28:27aet Bækkelagets SK Oslo NOR Krim Electa Ljubljana SLO
2001, Apr 21-22 Wien AUT Hypo Niederösterreich AUT 27:24 AKVA Volgograd RUS El Ferrobús Mislata ESP
2001, Oct 06-07 Århus DEN Viborg HK A/S DEN 23:22 Motor Zaporizhzhia UKR RK Krim Neutro Roberts Ljubljana SLO
2002, Nov 02-03 Skopje MKD RK Kometal Đorče Petrov Skopje MKD 30:28 Ikast Bording EH DEN HERZ-FTC Budapest HUN
2003, Nov 01-02 Farum DEN Krim Ljubljana SLO 33:28 Slagelse FH DEN Ikast Bording EH DEN
2004, Dec 27-30 Leipzig GER Krim Ljubljana SLO 34:25 Hypo Niederösterreich AUT HC Leipzig GER
2005 not held
2006, Oct 28-29 Viborg DEN Viborg HK A/S DEN 31:26 RK Krim Mercator Ljubljana SLO ŽRK Budućnost Monet Podgorica MNE
EHF Champions Trophy
2007, Sep 22-23 Râmnicu Vâlcea ROU CS Oltchim RM Vâlcea ROU 23:19 GK Zvezda Zvenigorod RUS Slagelse DT DEN
2008, Sep 13-14 Chekhov RUS GK Zvezda Zvenigorod RUS 28:27 Hypo Niederösterreich AUT Larvik HK NOR


EHF Cup Winners' Cup - Women (defunct)

Winners Final Runners-up
European Cup Winners' Cup by IHF
1977, Apr 29 Berlin GDR TSC Berlin GDR 18:15 Spartak Baku URS
1978, Apr 23 Budapest HUN Ferencvárosi TC Budapest HUN 18:17 SC Leipzig GDR
1979, Apr 22+29 Be+Bu TSC Berlin GDR 20:15+20:15 Ferencvárosi TC Budapest HUN
1980, Mar 23+30 P+Z Iskra Partizánske TCH 16:16+16:16 5:3p RK Lokomotiva Zagreb YUG
1981, Apr 18+26 S+B BP Spartacus Budapest HUN 18:17+22:17 RK Bane Sekulić Sombor YUG
1982, May 02+08 B+ Beograd RK Osijek YUG 27:21+27:17 BP Spartacus Budapest HUN
1983, Apr 24+30 M+O RK Osijek YUG 21:27+25:19 SC Magdeburg GDR
1984, Mar 24+Apr 01 S+G ORK Dalma Split YUG 26:15+22:18 TJ Gottwaldov TCH
1985, Apr 08+13 Ti+To Budućnost Titograd YUG 33:18+22:18 TJ Družstevník Topoľníky TCH
1986, Apr 26+May 03 Gummersbach +B Radnički Beograd YUG 24:25+27:23 VfL Engelskirchen FRG
1987, May 10+17 B+K Kuban Krasnodar URS 21:17+23:23 TSC Berlin GDR
1988, May 01+08 K+B Kuban Krasnodar URS 28:17+20:20 Vasas Budapest HUN
1989, Apr 23+May 01 K+B Ştiinţa Bacău ROU 25:25+22:19 Kuban Krasnodar URS
1990, May 20+27 D+R Rostselmash Rostov URS 17:21+28:18 SC Debrecen HUN
1991, May 05+12 K+B Radnički Beograd YUG 18:25+28:15 Spartak Kiev URS
1992, Apr 05+19 D+ Sofia BUL RK Radnički Beograd YUG 21:26+24:19 VSC Debrecen HUN
1993, May 09+15 R+ Gießen TV Lützellinden GER 23:21+25:22 Rostelmash Rostov RUS
EHF Cup Winners' Cup
1994, May 08+15 Bu+Br TuS Walle Bremen GER 21:23+24:21 Spectrum FTC Budapest HUN
1995, Apr 29+May 06 Gießen +D Dunaferr SE Dunaújváros HUN 23:25+26:18 TV Lützellinden GER
1996, May 05+12 Z+ Gießen TV Lützellinden GER 28:19+22:22 Kraš Zagreb CRO
1997, May 03+11 R+L Istochnik Rostov RUS 25:18+24:24 VfB Leipzig GER
1998, May 09+16 Z+O Bækkelagets SK Oslo NOR 23:23+28:17 Kraš Zagreb CRO
1999, May 08+15 Gjøvik +M Bækkelagets SK Oslo NOR 26:13+24:22 Ferrobús Mislata Tortajada ESP
2000, May 20+28 K+V Milar L'Eliana Valencia ESP 31:24+31:30 Kuban Krasnodar RUS
2001, May 06+13 Z+O Motor Zaporizhzhia UKR 26:20+23:18 Nordstrand 2000 Oslo NOR
2002, May 12+18 V+T GK Lada Toljatti RUS 27:32+28:20 CS Oltchim RM Vâlcea ROU
2003, May 10+18 K+B ESBF Besançon FRA 27:30+20:15 Spartak Kyiv UKR
2004, May 15+21 Maria Enzersdorf + Herning Ikast Bording EH DEN 30:35+36:22 Hypo Niederösterreich AUT
2005, May 14+21 K+ Stokke Larvik HK NOR 31:26+37:27 Podravka Vegeta Koprivnica CRO
2006, May 13+20 P+G ŽRK Budućnost Monet Podgorica SCG 25:25+26:23 Győri ETO Kezilabda Club HUN
2007, May 12+20 T+V CS Oltchim RM Vâlcea ROU 30:24+29:29 Byåsen HB Elite Trondheim NOR
2008, May 18+24 L+B Larvik HK NOR 25:21+25:19 CS Rulmentul-Urban Braşov ROU
2009, May 09+17 L+K FCK Håndbold A/S København DEN 21:23+26:21 Larvik HK NOR
2010, May 05+16 Kolding +P ŽRK Budućnost T-Mobile Podgorica MNE 23:20+18:16 KIF Vejen DEN
2011, May 08+15 Dabas +A FTC Rail Cargo Budapest HUN 34:29+23:23 C.B. Mar Alicante ESP
2012, May 06+13 Dabas +V FTC-Rail Cargo Hungaria Budapest HUN 31:30+31:30 Viborg HK A/S DEN
2013, May 05+11 P+ Südstadt Hypo Niederösterreich AUT 30:22+31:21 Issy Paris Handball FRA
2014, May 04+11 V+ Chekhov Viborg HK DEN 31:22+24:23 GK Zvezda Zvenigorod RUS
2015, May 03+10 Orléans + Ikast FC Midtjylland DEN 22:23+24:19 CJF Fleury Loiret Handball FRA
2016, May 01+07 H+T Team Tvis Holstebro 2000 DEN 31:27+30:25 GK Lada Tolyatti RUS



Last modified: 07.01.2023