Since 1893 the European Championships are organized by the
ISU as well as the World Championships. Until
1907 only a winner was declared, if winning at least two distances of
the four ones (until 1895 three distances). If not no winner was
declared. 1908 - 1925 ranking points (1 point for winning the
distance, 2 points for the Runners-up and so on) were awared. 1926 and
1927 the raking points were calculated by the skater′s time and
the world record (in %). Since then the used system is shown in the
world record section under the combination records. The rule being
the European Champions by winning at least three distances was still
in use until 1986.
Distances:
1891 - 1892: 1/2, 1 and 3 miles
1893 - 1895: 500, 1500 and 5000; After qualification races at 500 and 1500
m the top four skaters of each single race compete again in the final
races.
1896 - 1935, 1946 and since 1948 for men: 500, 5000, 1500 and 10000 m
1936 - 1939 and 1947: 500, 3000, 1500 and 5000 m
1970 - 1982 for women: 500, 1500, 1000 and 3000 m
Since 1983 for women: 500, 3000, 1500 and 5000 m
In 2017, for the first time there were also competitions in Sprint.
In 2018, the European Championship was on single distances instead.
I.
1891,
Jan 23-24
Hamburg
GER unofficial
II.
1892,
Jan 25-26
Wien
AUT unofficial
1.
1893,
Jan 21-22
Berlin
GER
2.
1894,
Feb 24-25
Hamar
NOR
3.
1895,
Jan 26-27
Budapest
HUN
4.
1896,
Jan 29
Hamburg
GER
5.
1897,
Jan 12-13
Amsterdam
NED
6.
1898,
Feb 19-20
Helsinki
FIN
7.
1899,
Jan 16-17
Davos
SUI
8.
1900,
Feb 03-04
Štrbské
Pleso HUN
9.
1901,
Feb 02-03
Trondheim
NOR
10.
1902,
Jan 18-19
Davos
SUI
11.
1903,
Jan 31 - Feb 01
Kristiania
NOR
12.
1904,
Jan 16-17
Davos
SUI
13.
1905,
Feb 04-05
Stockholm
SWE
14.
1906,
Jan 27-28
Davos
SUI
15.
1907,
Feb 02-03
Davos
SUI
16.
1908,
Feb 01-02
Klagenfurt
AUT
17.
1909,
Jan 23-24
Budapest
HUN
18.
1910,
Feb 26-27
Viipuri
FIN
19.
1911,
Feb 18-19
Hamar
NOR
20.
1912,
Feb 10-11
Stockholm
SWE
21.
1913,
Feb 22-23
Sankt
Peterburg RUS
22.
1914,
Feb 08-09
Berlin
GER
1915
- 1921
not
held
23.
1922,
Feb 11-12
Helsinki
FIN
24.
1923,
Feb 03-04
Hamar
NOR
25.
1924,
Feb 16-17
Kristiania
NOR
26.
1925,
Feb 06-07
St.
Moritz SUI
27.
1926,
Jan 23-24
Chamonix
FRA
28.
1927,
Feb 12-13
Stockholm
SWE
29.
1928,
Jan 21-22
Oslo
NOR
30.
1929,
Jan 19-20
Davos
SUI
31.
1930,
Jan 25-26
Budapest
HUN
32.
1931,
Feb 07-08
Stockholm
SWE
33.
1932,
Jan 09-10
Oslo
NOR
34.
1933,
Feb 04-05
Viipuri
FIN
35.
1934,
Feb 03-04
Hamar
NOR
36.
1935,
Feb 03-04
Helsinki
FIN
37.
1936,
Jan 25-26
Oslo
NOR
38.
1937,
Jan 30-31
Davos
SUI
39.
1938,
Jan 22-23
Oslo
NOR
40.
1939,
Feb 04-05
Rīga
LAT
1940
- 1945
not
held
1946,
Feb 02-03
Trondheim
NOR unofficial
41.
1947,
Feb 06-07
Stockholm
SWE
42.
1948,
Feb 14-15
Hamar
NOR
43.
1949,
Feb 05-06
Davos
SUI
44.
1950,
Feb 04-05
Helsinki
FIN
45.
1951,
Jan 27-28
Oslo
NOR
46.
1952,
Feb 02-03
Östersund
SWE
47.
1953,
Jan 31 - Feb 01
Hamar
NOR
48.
1954,
Feb 06-07
Davos
SUI
49.
1955,
Feb 05-06
Falun
SWE
50.
1956,
Feb 25-26
Helsinki
FIN
51.
1957,
Feb 02-03
Oslo
NOR
52.
1958,
Feb 01-02
Eskilstuna
SWE
53.
1959,
Jan 31 - Feb 01
Göteborg
SWE
54.
1960,
Jan 23-24
Oslo
NOR
55.
1961,
Feb 04-05
Helsinki
FIN
56.
1962,
Feb 03-04
Oslo
NOR
57.
1963,
Feb 02-03
Göteborg
SWE
58.
1964,
Jan 18-19
Oslo
NOR
59.
1965,
Jan 30-31
Göteborg
SWE
60.
1966,
Jan 22-23
Deventer
NED
61.
1967,
Jan 28-29
Lahti
FIN
62.
1968,
Jan 27-28
Oslo
NOR
63.
1969,
Jan 25-26
Inzell
FRG
Separate
Women′s European Championships
64.
1970,
Jan 24-25
Innsbruck
AUT
1970,
Jan 31 - Feb 01
Heerenveen
NED
65.
1971,
Jan 23-24
Heerenveen
NED
1971,
Jan 31 - Feb 01
Leningrad
URS
66.
1972,
Jan 22-23
Davos
SUI
1972,
Jan 15-16
Inzell
FRG
67.
1973,
Jan 27-28
Grenoble
FRA
1973,
Feb 10-11
Brandbu
NOR
68.
1974,
Jan 26-27
Eskilstuna
SWE
1974,
Feb 02-03
Medeo
URS
69.
1975,
Jan 25-26
Heerenveen
NED
not
held
70.
1976,
Jan 24-25
Oslo
NOR
not
held
71.
1977,
Jan 22-23
Larvik
NOR
not
held
72.
1978,
Jan 28-29
Oslo
NOR
not
held
73.
1979,
Jan 20-21
Deventer
NED
not
held
74.
1980,
Jan 19-20
Trondheim
NOR
not
held
75.
1981,
Jan 24-25
Deventer
NED
1981,
Jan 17-18
Heerenveen
NED
76.
1982,
Jan 30-31
Oslo
NOR
1982,
Jan 23-24
Heerenveen
NED
77.
1983,
Jan 29-30
den
Haag NED
1983,
Jan 22-23
Heerenveen
NED
78.
1984,
Jan 21-22
Larvik
NOR
1984,
Jan 14-15
Medeo
URS
79.
1985,
Jan 26-27
Eskilstuna
SWE
1985,
Jan 12-13
Groningen
NED
80.
1986,
Jan 25-26
Oslo
NOR
1986,
Jan 11-12
Geithus
NOR
81.
1987,
Jan 24-25
Trondheim
NOR
1987,
Jan 17-18
Groningen
NED
82.
1988,
Jan 23-24
den
Haag NED
1988,
Jan 16-17
Kongsberg
NOR
83.
1989,
Jan 21-22
Göteborg
SWE
1989,
Jan 14-15
Berlin
FRG
84.
1990,
Jan 19-21
Heerenveen
NED
85.
1991,
Jan 18-20
Sarajevo
YUG
86.
1992,
Jan 17-19
Heerenveen
NED
87.
1993,
Jan 22-24
Heerenveen
NED
88.
1994,
Jan 07-09
Hamar
NOR
89.
1995,
Jan 06-08
Heerenveen
NED
90.
1996,
Jan 19-21
Heerenveen
NED
91.
1997,
Jan 10-12
Heerenveen
NED
92.
1998,
Jan 09-11
Helsinki
FIN
93.
1999,
Jan 08-10
Heerenveen
NED
94.
2000,
Jan 15-16
Hamar
NOR
95.
2001,
Jan 12-14
Baselga
di Pinè ITA
96.
2002,
Jan 04-06
Erfurt
GER
97.
2003,
Jan 03-05
Heerenveen
NED
98.
2004,
Jan 09-11
Heerenveen
NED
99.
2005,
Jan 07-09
Heerenveen
NED
100.
2006,
Jan 14-15
Hamar
NOR
101.
2007,
Jan 12-14
Collalbo
ITA
102.
2008,
Jan 12-13
Kolomna
RUS
103.
2009,
Jan 09-11
Heerenveen
NED
104.
2010,
Jan 09-10
Hamar
NOR
105.
2011,
Jan 07-09
Ritten
Klobenstein ITA
106.
2012,
Jan 06-08
Budapest
HUN
107.
2013,
Jan 11-13
Heerenveen
NED
108.
2014,
Jan 11-12
Hamar
NOR
109.
2015,
Jan 10-11
Chelyabinsk
RUS
110.
2016,
Jan 08-10
Minsk
BLR
111.
2017, Jan 06-08
Heerenveen NED
112.
2018, Jan 05-07
Kolomna RUS
(single distances only)
113.
2019, Jan 11-13
Collalbo ITA
114.
2020, Jan 10-12
Heerenveen NED
(single distances only)
115.
2021, Jan 16-17
Heerenveen NED
116.
2022, Jan 07-09
Heerenveen NED
(single distances only)
117.
2023, Jan 06-08
Hamar NOR
Men
European Champions
Pts.
Runners-up
Pts.
Third place
Pts.
1891
none
declared
---
---
1892
SCHILLING
Franz AUT
---
---
1893
ERICSON
Rudolf SWE
---
---
1894
none
declared
---
---
1895
NÆSS
Alfred NOR
---
---
1896
SEYLER
Julius GER
---
---
1897
SEYLER
Julius GER
---
---
1898
ESTLANDER
Gustav FIN
---
---
1899
ØSTLUND
Peder NOR
---
---
1900
ØSTLUND
Peder NOR
---
---
1901
GUNDERSEN
Rudolf NOR
---
---
1902
SCHWARTZ
Johan NOR
---
---
1903
none
declared
---
---
1904
GUNDERSEN
Rudolf NOR
---
---
1905
VIKANDER
Johan FIN
---
---
1906
GUNDERSEN
Rudolf NOR
---
---
1907
ÖHOLM
Mauritz
„Moje”
SWE
---
---
1908
ÖHOLM
Mauritz
„Moje”
SWE
5
MATHISEN
Oscar NOR
9,5
BOHRER
Thomas AUT
10,5
1909
MATHISEN
Oscar NOR
6
BOHRER
Thomas AUT
7
ÖHOLM
Mauritz
„Moje”
SWE
11
1910
STRUNNIKOV
Nikolay RUS
7
JOHANSEN
Magnus NOR
11
MATHISEN
Oscar NOR
16
1911
STRUNNIKOV
Nikolay RUS
4
BOHRER
Thomas AUT
10
ANDERSSON
Otto SWE
16,5
1912
MATHISEN
Oscar NOR
4
STRÖMSTÉN
Gunnar FIN
16
SÆTERHAUG
Martin NOR
16
1913
IPPOLITOV
Vasiliy RUS
7
MATHISEN
Oscar NOR
9
NAIDENOV
Nikita RUS
12
1914
MATHISEN
Oscar NOR
5
IPPOLITOV
Vasiliy RUS
9
FRANG
Bjarne NOR
12
1922
THUNBERG
Clas FIN
7
OLSEN
Ole NOR
10
WALLENIUS
Asser FIN
14
1923
STRØM
Harald NOR
10,5
THUNBERG
Clas FIN
15
LARSEN
Roald NOR
16
1924
LARSEN
Roald NOR
7
THUNBERG
Clas FIN
16
OLSEN
Oskar NOR
16
1925
POLACSEK
Otto AUT
6,5
LARSEN
Roald NOR
7
OLSEN
Oskar NOR
12
1926
SKUTNABB
Julius FIN
379,330
POLACSEK
Otto AUT
367,550
PIETILÄ
Uuno FIN
366,790
1927
EVENSEN
Bernt NOR
371,640
THUNBERG
Clas FIN
369,860
BALLANGRUD
Ivar NOR
365,520
1928
THUNBERG
Clas FIN
197,213
EVENSEN
Bernt NOR
198,115
LARSEN
Roald NOR
199,787
1929
BALLANGRUD
Ivar NOR
194,123
THUNBERG
Clas FIN
194,908
LARSEN
Roald NOR
199,183
1930
BALLANGRUD
Ivar NOR
196,727
STAKSRUD
Michael NOR
200,703
STENBEK
Thorstein NOR
203,127
1931
THUNBERG
Clas FIN
200,910
BLOMQVIST
Ossi FIN
202,357
VAN
DER SCHEER
Dolf NED
203,870
1932
THUNBERG
Clas FIN
200,830
BLOMQVIST
Ossi FIN
200,930
RIEDL
Rudolf AUT
202,843
1933
BALLANGRUD
Ivar NOR
205,760
WASENIUS
Birger FIN
209,195
PAANANEN
Kalle FIN
209,242
1934
STAKSRUD
Michael NOR
195,443
STIEPL
Max AUT
197,365
WAZULEK
Karl AUT
197,825
1935
WAZULEK
Karl AUT
200,623
EVENSEN
Bernt NOR
201,525
WASENIUS
Birger FIN
202,150
1936
BALLANGRUD
Ivar NOR
189,956
MATHIESEN
Charles NOR
190,700
HARALDSEN
Harry NOR
191,817
1937
STAKSRUD
Michael NOR
187,037
ENGNESTANGEN
Hans NOR
188,130
WASENIUS
Birger FIN
189,080
1938
MATHIESEN
Charles NOR
199,273
HARALDSEN
Harry NOR
199,380
BALLANGRUD
Ivar NOR
199,500
1939
BĒRZIŅŠ
Alfons
LAT
216,973
MATHIESEN
Charles NOR
220,717
JOHANSEN
Aage NOR
220,387
1946
HEDLUND
Göthe SWE
197,190
JOHANSEN
Aage NOR
197,193
PETROV
Nikolay URS
197,744
1947
SEYFFARTH
Åke SWE
193,186
HEDLUND
Göthe SWE
194,807
FARSTAD
Sverre NOR
195,433
1948
LIAKLEV
Reidar NOR
198,078
HEDLUND
Göthe SWE
199,362
LUNDBERG
Odd NOR
199,935
1949
FARSTAD
Sverre NOR
188,958
ANDERSEN
Hjalmar NOR
189,917
PAJOR
Kornél HUN
190,618
1950
ANDERSEN
Hjalmar NOR
199,313
LIAKLEV
Reidar NOR
201,478
HAUGLI
Sverre NOR
203,112
1951
ANDERSEN
Hjalmar NOR
194,057
VAN
DER VOORT
Wim NED
197,575
WAHL
Henry NOR
199,063
1952
ANDERSEN
Hjalmar NOR
196,347
BROEKMAN
Kees NED
200,440
PAJOR
Kornél HUN
200,630
1953
BROEKMAN
Kees NED
199,650
VAN
DER VOORT
Wim NED
200,690
MARTINSEN
Ivar NOR
202,067
1954
SHILKOV
Boris URS
189,058
ANDERSEN
Hjalmar NOR
189,383
ERICSSON
Sigvard SWE
191,185
1955
ERICSSON
Sigvard SWE
205,960
GONCHARENKO
Oleg URS
207,053
SAKUNENKO
Dmitriy URS
207,707
1956
GRISHIN
Yevgeniy URS
190,692
JOHANNESEN
Knut NOR
190,788
ERICSSON
Sigvard SWE
191,400
1957
GONCHARENKO
Oleg URS
190,300
JOHANNESEN
Knut NOR
190,733
AAS
Roald NOR
191,828
1958
GONCHARENKO
Oleg URS
197,585
SHILYKOVSKIY
Vladimir URS
197,685
JOHANNESEN
Knut NOR
198,125
1959
JOHANNESEN
Knut NOR
189,805
JÄRVINEN
Juhani FIN
190,127
SALONEN
Toivo FIN
190,510
1960
JOHANNESEN
Knut NOR
200,318
STENIN
Boris URS
202,047
AAS
Roald NOR
202,505
1961
KOSICHKIN
Viktor URS
193,238
VAN
DER GRIFT
Henk NED
194,812
KOUPRIANOFF
André FRA
195,152
1962
MERKULOV
Robert URS
188,163
KOUPRIANOFF
André FRA
188,455
STENIN
Boris URS
188,945
1963
AANESS
Nils Egil NOR
183,747
JOHANNESEN
Knut NOR
184,602
MOE
Per Ivar NOR
185,072
1964
ANTSON
Ants URS
180,842
YUMASHEV
Yuriy URS
180,948
MOE
Per Ivar NOR
181,143
1965
MATUSEVICH
Eduard URS
181,398
MOE
Per Ivar NOR
181,658
KOSICHKIN
Viktor URS
182,702
1966
SCHENK
Ard NED
180,040
VERKERK
Kees NED
180,730
KAPLAN
Valeriy URS
181,257
1967
VERKERK
Kees NED
180,277
KAPLAN
Valeriy URS
182,593
MATUSEVICH
Eduard URS
183,010
1968
MAIER
Fred Anton NOR
177,318
MATUSEVICH
Eduard URS
177,780
THOMASSEN
Magne NOR
177,968
1969
FORNÆSS
Dag NOR
174,085
VERKERK
Kees NED
174,747
CLAESON
Göran SWE
174,767
1970
SCHENK
Ard NED
175,625
FORNÆSS
Dag NOR
175,715
CLAESON
Göran SWE
176,265
1971
FORNÆSS
Dag NOR
175,840
SCHENK
Ard NED
177,008
VERKERK
Kees NED
178,122
1972
SCHENK
Ard NED
169,702
GRØNVOLD
Roar NOR
170,647
BOLS
Jan NED
170,771
1973
CLAESON
Göran SWE
178,237
VAN
HELDEN
Hans NED
179,541
KUIPERS
Harm NED
180,797
1974
CLAESON
Göran SWE
178,067
SJØBREND
Amund NOR
178,090
VAN
HELDEN
Hans NED
178,825
1975
STENSEN
Sten NOR
177,568
KUIPERS
Harm NED
178,087
KLEINE
Piet NED
179,158
1976
STENSHJEMMET
Kay Arne NOR
169,770
STENSEN
Sten NOR
169,775
STORHOLT
Jan Egil NOR
169,979
1977
STORHOLT
Jan Egil NOR
169,932
STENSHJEMMET
Kay Arne NOR
170,377
SJØBREND
Amund NOR
170,913
1978
MARCHUK
Sergey URS
171,559
STENSEN
Sten NOR
172,218
STORHOLT
Jan Egil NOR
172,484
1979
STORHOLT
Jan Egil NOR
173,615
STENSHJEMMET
Kay Arne NOR
174,533
MARCHUK
Sergey URS
174,756
1980
STENSHJEMMET
Kay Arne NOR
166,124
STORHOLT
Jan Egil NOR
166,971
OXHOLM
Tom Erik NOR
166,982
1981
SJØBREND
Amund NOR
168,206
VAN
DER DUIM
Hilbert NED
168,934
STENSHJEMMET
Kay Arne NOR
169,830
1982
GUSTAFSON
Tomas SWE
164,640
FALK-LARSSEN
Rolf NOR
164,661
VAN
DER DUIM
Hilbert NED
165,676
1983
VAN
DER DUIM
Hilbert NED
170,668
KRAMER
Yep NED
170,986
NYLAND
Bjørn NOR
170,997
1984
VAN
DER DUIM
Hilbert NED
168,142
FALK-LARSSEN
Rolf NOR
169,071
SCHALIJ
Frits NED
169,097
1985
VERGEER
Hein NED
168,346
SCHALIJ
Frits NED
169,046
BOZHYEV
Oleg URS
169,484
1986
VERGEER
Hein NED
166,582
MOZIN
Aleksandr URS
167,032
GUSTAFSON
Tomas SWE
167,317
1987
GULYAYEV
Nikolay URS
168,305
HADSCHIEFF
Michael AUT
170,515
VERGEER
Hein NED
170,663
1988
GUSTAFSON
Tomas SWE
167,735
VISSER
Leo NED
169,478
KEMKERS
Gerard NED
170,768
1989
VISSER
Leo NED
168,427
KEMKERS
Gerard NED
170,066
KARLSTAD
Geir NOR
170,847
1990
VELDKAMP
Bart NED
160,110
GUSTAFSON
Tomas SWE
160,347
VISSER
Leo NED
160,504
1991
KOSS
Johann Olav NOR
162,173
VISSER
Leo NED
163,134
VELDKAMP
Bart NED
163,498
1992
ZANDSTRA
Falko NED
158,245
KOSS
Johann Olav NOR
158,913
RITSMA
Rintje NED
159,822
1993
ZANDSTRA
Falko NED
156,882
KOSS
Johann Olav NOR
157,961
RITSMA
Rintje NED
158,047
1994
RITSMA
Rintje NED
156,201
KOSS
Johann Olav NOR
157,257
ZANDSTRA
Falko NED
157,686
1995
RITSMA
Rintje NED
159,264
ZANDSTRA
Falko NED
160,252
SIGHEL
Roberto ITA
162,019
1996
RITSMA
Rintje NED
159,756
POSTMA
Ids NED
160,175
HERSMAN
Martin NED
161,392
1997
POSTMA
Ids NED
157,790
RITSMA
Rintje NED
158,790
ZANDSTRA
Falko NED
160,444
1998
RITSMA
Rintje NED
161,335
SIGHEL
Roberto ITA
164,477
SAYUTIN
Vadim RUS
164,882
1999
RITSMA
Rintje NED
154,612
SIGHEL
Roberto ITA
156,127
SHEPEL
Dmitriy RUS
156,134
2000
RITSMA
Rintje NED
153,608
ERVIK
Eskil NOR
153,858
POSTMA
Ids NED
154,585
2001
SHEPEL
Dmitriy RUS
156,157
VELDKAMP
Bart BEL
156,224
POSTMA
Ids NED
156,410
2002
UYTDEHAAGE
Jochem NED
155,466
VERHEIJEN
Carl NED
156,532
SHEPEL
Dmitriy RUS
156,768
2003
ROMME
Gianni NED
153,002
RITSMA
Rintje NED
153,953
TUITERT
Mark NED
154,218
2004
TUITERT
Mark NED
151,691
VERHEIJEN
Carl NED
152,194
UYTDEHAAGE
Jochem NED
152,718
2005
UYTDEHAAGE
Jochem NED
150,997
KRAMER
Sven NED
151,107
VERHEIJEN
Carl NED
151,488
2006
FABRIS
Enrico ITA
151,523
ERVIK
Eskil NOR
152,108
BØKKO
Håvard NOR
152,449
2007
KRAMER
Sven NED
148,800
FABRIS
Enrico ITA
149,389
VERHEIJEN
Carl NED
151,045
2008
KRAMER
Sven NED
147,716
BØKKO
Håvard NOR
148,759
FABRIS
Enrico ITA
149,407
2009
KRAMER
Sven NED
148,564
BØKKO
Håvard NOR
150,495
OLDE
HEUVEL Wouter
NED
150,629
2010
KRAMER
Sven NED
150,227
FABRIS
Enrico ITA
150,776
SKOBREV
Ivan RUS
152,178
2011
SKOBREV
Ivan RUS
154,167
BLOKHUIJSEN
Jan NED
154,273
VERWEIJ
Koen NED
154,688
2012
KRAMER
Sven NED
156,197
BLOKHUIJSEN
Jan NED
156,513
BØKKO
Håvard NOR
158,234
2013
KRAMER
Sven NED
148,584
BLOKHUIJSEN
Jan NED
149,259
BØKKO
Håvard NOR
149,479
2014
BLOKHUIJSEN
Jan NED
149,196
VERWEIJ
Koen NED
149,251
BØKKO
Håvard NOR
149,894
2015
KRAMER
Sven NED
149,928
VERWEIJ
Koen NED
150,107
YUSKOV
Denis RUS
150,696
2016
KRAMER
Sven NED
150,102
SWINGS
Bart BEL
150,464
BLOKHUIJSEN
Jan NED
151,176
2017
KRAMER Sven NED
148,699
BLOKHUIJSEN Jan NED
149,816
SWINGS Bart BEL
151,293
2019
KRAMER Sven NED
150,103
ROEST Patrick NED
150,199
PEDERSEN Sverre Lunde NOR
150,836
2021
ROEST Patrick NED
147,745
BOSKER Marcel NED
149,806
PEDERSEN Sverre Lunde NOR
149,828
2023
ROEST Patrick NED
147,961
EITREM Sander NOR
148,180
SWINGS Bart BEL
150,567
1967: Due to the weather conditions 3,000 m were ran at the last distance
instead of 10,000 m.
2001: VELDKAMP Bart BEL until 1995 NED
Women
European Champions
Pts.
Runners-up
Pts.
Third place
Pts.
1970
STATKEVICH
Nina URS
194,457
KAISER
Christina „Stien” NED
195,423
SCHUT
Ans NED
195,613
1971
STATKEVICH
Nina URS
197,097
TITOVA
Lyudmila URS
199,840
SEREGINA
Kapitolina URS
200,007
1972
KEULEN-DEELSTRA
Atje NED
182,805
STATKEVICH
Nina URS
183,135
SAVRULINA
Lyudmila URS
183,443
1973
KEULEN-DEELSTRA
Atje NED
185,117
REP
Trijnie NED
188,160
STATKEVICH
Nina URS
188,809
1974
KEULEN-DEELSTRA
Atje NED
183,135
STATKEVICH
Nina URS
184,226
SHELEKHOVA
Tatyana URS
185,803
1981
PETRUSYOVA
Natalya URS
174,539
ENKE
Karin GDR
176,245
SCHÖNBRUNN
Gabi GDR
177,101
1982
PETRUSYOVA
Natalya URS
173,386
BUSCH
Karin
GDR
174,471
GLEBOVA
Natalya URS
176,735
1983
SCHÖNE
Andrea GDR
177,669
ENKE
Karin
GDR
178,365
PETRUSYOVA
Natalya URS
180,390
1984
SCHÖNBRUNN
Gabi GDR
174,710
LALENKOVA
Valentina URS
176,002
PLESHKOVA
Olga URS
177,438
1985
SCHÖNE
Andrea GDR
180,336
VAN
GENNIP
Yvonne NED
181,486
BREHM
Sabine GDR
181,749
1986
EHRIG
Andrea GDR
174,862
VAN
GENNIP
Yvonne NED
177,226
ARTAMONOVA
Natalya URS
179,345
1987
EHRIG
Andrea GDR
178,507
VAN
GENNIP
Yvonne NED
180,836
BÖRNER
Jacqueline GDR
182,425
1988
EHRIG
Andrea GDR
180,163
KLEEMANN
Gunda GDR
181,594
VAN
GENNIP
Yvonne NED
183,926
1989
KLEEMANN
Gunda GDR
176,005
MOSER
Constanze GDR
177,161
BÖRNER
Jacqueline GDR
179,257
1990
KLEEMANN
Gunda GDR
170,622
BÖRNER
Jacqueline GDR
173,333
SCHALLING
Heike GDR
174,766
1991
KLEEMANN
Gunda GER
173,945
WARNICKE
Heike GER
177,300
VAN
GENNIP
Yvonne NED
180,512
1992
NIEMANN
Gunda
GER
169,898
HUNYADY
Emese AUT
171,480
WARNICKE
Heike GER
172,887
1993
HUNYADY
Emese AUT
170,721
WARNICKE
Heike GER
170,818
BAZHANOVA
Svetlana RUS
173,647
1994
NIEMANN
Gunda GER
167,282
BAZHANOVA
Svetlana RUS
170,263
HUNYADY
Emese AUT
170,483
1995
NIEMANN
Gunda GER
169,046
THOMAS
Annamarie NED
173,032
DE
JONG
Tonny NED
173,570
1996
NIEMANN
Gunda GER
170,232
THOMAS
Annamarie NED
172,133
PECHSTEIN
Claudia GER
172,763
1997
DE
JONG
Tonny NED
169,375
NIEMANN
Gunda GER
171,153
DE
LOOR
Barbara NED
171,848
1998
PECHSTEIN
Claudia GER
172,818
FRIESINGER
Anna Christina „Anni” GER
173,904
BAZHANOVA
Svetlana RUS
174,316
1999
DE
JONG
Tonny NED
163,497
PECHSTEIN
Claudia GER
164,439
THOMAS
Annamarie NED
164,897
2000
FRIESINGER
Anna Christina „Anni” GER
163,322
NIEMANN-STIRNEMANN
Gunda GER
163,348
GROENEWOLD
Renate NED
163,915
2001
NIEMANN-STIRNEMANN
Gunda GER
166,136
PECHSTEIN
Claudia GER
167,026
CRAMER
Wieteke NED
169,525
2002
FRIESINGER
Anna Christina „Anni” GER
164,220
PECHSTEIN
Claudia GER
165,587
GROENEWOLD
Renate NED
166,729
2003
FRIESINGER
Anna Christina „Anni” GER
162,965
PECHSTEIN
Claudia GER
164,454
GROENEWOLD
Renate NED
165,917
2004
FRIESINGER
Anna Christina „Anni” GER
162,717
PECHSTEIN
Claudia GER
163,412
GROENEWOLD
Renate NED
163,863
2005
FRIESINGER
Anna Christina „Anni” GER
162,530
ANSCHÜTZ
Daniela GER
163,691
PECHSTEIN
Claudia GER
164,076
2006
PECHSTEIN
Claudia GER
163,159
GROENEWOLD
Renate NED
163,597
WÜST
Ireen NED
163,849
2007
SÁBLÍKOVÁ
Martina CZE
162,954
WÜST
Ireen NED
162,977
GROENEWOLD
Renate NED
164,178
2008
WÜST
Ireen NED
160,533
VAN
DEUTEKOM
Paulien NED
161,229
SÁBLÍKOVÁ
Martina CZE
161,693
2009
PECHSTEIN
Claudia GER
162,014
ANSCHÜTZ-THOMS
Daniela GER
162,307
SÁBLÍKOVÁ
Martina CZE
162,815
2010
SÁBLÍKOVÁ
Martina CZE
162,825
WÜST
Ireen NED
164,204
ANSCHÜTZ-THOMS
Daniela GER
165,343
2011
SÁBLÍKOVÁ
Martina CZE
165,104
WÜST
Ireen NED
166,463
LEENSTRA
Marrit NED
168,045
2012
SÁBLÍKOVÁ
Martina CZE
169,922
PECHSTEIN
Claudia GER
172,312
WÜST
Ireen NED
172,454
2013
WÜST
Ireen NED
160,889
DE
VRIES Linda NED
162,335
VALKENBURG
Diane NED
162,712
2014
WÜST
Ireen NED
159,736
NAUTA
Yvonne NED
162,253
SÁBLÍKOVÁ
Martina CZE
162,559
2015
WÜST
Ireen NED
161,734
SÁBLÍKOVÁ
Martina CZE
162,414
DE
VRIES Linda NED
163,695
2016
SÁBLÍKOVÁ
Martina CZE
161,455
WÜST
Ireen NED
163,188
DE
JONG Antoinette NED
164,043
2017
WÜST Ireen NED
161,125
SÁBLÍKOVÁ Martina CZE
162,288
DE JONG Antoinette NED
162,645
2019
DE JONG Antoinette NED
162,918
SÁBLÍKOVÁ Martina CZE
164,064
LOLLOBRIGIDA Francesca ITA
164,937
2021
DE JONG Antoinette NED
159,303
SCHOUTEN Irene NED
160,056
SÁBLÍKOVÁ Martina CZE
160,320
2023
RIJPMA-DE JONG Antoinette NED
159,769
WIKLUND Ragne NOR
160,228
GROENEWOUD Marijke NED
160,506
1982: BUSCH Karin née ENKE
1983: ENKE Karin divorced BUSCH
1986: EHRIG Andrea divorced SCHÖNE, née MITSCHERLICH
1991: WARNICKE Heike née SCHALLING
1992: NIEMANN Gunda née KLEEMANN
2000: NIEMANN-STIRNEMANN Gunda divorced NIEMANN
2009: ANSCHÜTZ-THOMS Daniela née ANSCHÜTZ
2023: RIJPMA-DE JONG Antoinette née DE JONG
Men Sprint
European Champions
Pts.
Runners-up
Pts.
Third place
Pts.
2017
VERBIJ Kai NED
139,230
NUIS Kjeld NED
139,700
IHLE Nico GER
139,785
2019
VERBIJ Kai NED
139,085
LORENTZEN Håvard NOR
140,420
RUKKE Henrik Fagerli NOR
141,155
2021
KROL Thomas NED
137,955
OTTERSPEER Hein NED
138,645
DUFTER Joel GER
138,770
2023
SCHEPERKAMP Merijn NED
139,050
OTTERSPEER Hein NED
139,290
LIIV Marten EST
139,410
Women Sprint
European Champions
Pts.
Runners-up
Pts.
Third place
Pts.
2017
ERBANOVÁ Karolina CZE
152,180
TER MORS Jorien NED
152,270
FATKULINA Olga RUS
152,535
2019
HERZOG Vanessa AUT
151,445
KACHANOVA Darya RUS
151,870
FATKULINA Olga RUS
152,430
2021
LEERDAM Jutta NED
149,385
GOLIKOVA Angelina RUS
149,855
KOK Femke NED
149,870
2023
LEERDAM Jutta NED
149,960
KOK Femke NED
151,290
HERZOG Vanessa AUT
153,395
500 m - Men
European Champions
s
Runners-up
s
Third place
s
2018
MULDER Ronald NED
34,80
POUTALA Mika FIN
34,85
KULIZHNIKOV Pavel RUS
34,85
2020
KULIZHNIKOV Pavel RUS
34,38
N’TAB Dai Dai NED
34,47
MURASHOV Ruslan RUS
34,59
2022
MICHALSKI Piotr POL
34,60
SCHEPERKAMP Merijn NED
34,61
N’TAB Dai Dai NED
34,76
1.000 m - Men
European Champions
min.
Runners-up
min.
Third place
min.
2018
KULIZHNIKOV Pavel RUS
1:08,84
YUSKOV Denis RUS
1:08,92
IHLE Nico GER
1:08,95
2020
KULIZHNIKOV Pavel RUS
1:07,09
KROL Thomas NED
1:07,82
VERBIJ Kai NED
1:08,38
2022
KROL Thomas NED
1:07,77
NUIS Kjeld NED
1:07,86
VERBIJ Kai NED
1:07,94
1.500 m - Men
European Champions
min.
Runners-up
min.
Third place
min.
2018
YUSKOV Denis RUS
1:44,53
KROL Thomas NED
1:45,20
VERWEIJ Koen NED
1:46,40
2020
KROL Thomas NED
1:43,67
YUSKOV Denis RUS
1:44,80
ROEST Patrick NED
1:44,82
2022
NUIS Kjeld NED
1:43,60
KROL Thomas NED
1:43,91
JOHANSSON Allan Dahl NOR
1:44,16
5.000 m - Men
European Champions
min.
Runners-up
min.
Third place
min.
2018
TUMOLERO Nicola ITA
6:16,85
RUMYANTSEV Aleksandr RUS
6:18,13
BOSKER Marcel NED
6:20,45
2020
ROEST Patrick NED
6:08,92
KRAMER Sven NED
6:10,76
YUSKOV Denis RUS
6:12,26
2022
ROEST Patrick NED
6:11,54
BERGSMA Jorrit NED
6:13,47
ENGEBRÅTEN Hallgeir NOR
6:13,67
Mass start - Men (16 laps)
European Champions
pts.
Runners-up
pts.
Third place
pts.
2018
BLOKHUIJSEN Jan NED
60
GIOVANNINI Andrea ITA
41
ZAKHAROV Ruslan RUS
20
2020
SWINGS Bart BEL
60
STROETINGA Arjan NED
40
SEMERIKOV Danila RUS
20
2022
SWINGS Bart BEL
61
WENGER Livio SUI
40
ZAKHAROV Ruslan RUS
20
Team Pursuit - Men
min.
2018
1.
NED
BLOKHUIJSEN Jan - SCHOUTEN Simon - BOSKER Marcel
3:42,79
2.
RUS
SEMERIKOV Danila - GRYAZTSOV Sergey - RUMYANTSEV Aleksandr
3:44,59
3.
POL
SZYMAŃSKI Jan - BRÓDKA Zbigniew - WIELGAT Adrian
3:52,60
2020
1.
NED
KRAMER Sven - ROEST Patrick - BOSKER Marcel
3:40,63
2.
RUS
SEMERIKOV Danila - YUSKOV Denis - RUMYANTSEV Aleksandr